Uczenie i rozwijanie wdzięczności należy do głównych zasad wychowania.

20.04.2024 Ferienhaus Ostsee

Nasz Założyciel

14 czerwca 1859 r., we Wrocławiu pierwsze siostry Jadwiżanki złożyły śluby zakonne na ręce wrocławskiego kapłana, ks. Roberta Spiske. Ziarno powołania wzrosło w sercach tych, które wcześniej od kilku lat wraz z ks. Robertem, w założonym przez niego Stowarzyszeniu Św. Jadwigi, otaczały troską dzieci i młodzież Wrocławia zagrożone demoralizacją.

To z wrażliwości serca tego gorliwego kapłana powstało dzieło, które papież Pius IX, udzielając zgody na tworzenie nowej rodziny zakonnej – Sióstr Św. Jadwigi (7.11.1858 r.), pobłogosławił słowami:

Niech Bóg błogosławi to ziarno gorczycy aby rozrosło się w wielkie drzewo.

Ks. Robert Spiske, ur. 29.01.1821 r. w podwrocławskiej wówczas Leśnicy, pochodził z rodziny o korzeniach czeskich i niemieckich. Rodzina nie była zamożna i gdyby nie życzliwa pomoc opatrznościowych dobrodziejów, nie mógłby spełnić towarzyszącego mu od dzieciństwa, pragnienia służby kapłańskiej.

Otrzymawszy święcenia kapłańskie, od 1848 r. podjął z wielką gorliwością pracę duszpasterską w Kościołach Wrocławia: NMP na Piasku, Św. Michała Archanioła, Św. Św. Doroty, Stanisława i Wacława oraz przy Katedrze. Nie chciał trwać bezczynnie wobec wielorakich zagrożeń życia moralnego dzieci i młodzieży. Dla sierot szukał rodzin, dla biednych – koniecznego wsparcia.