Myśli Ojca Założyciela

Żadne potoki cierpienia nie mogły ugasić ognia miłości, którą kochał nas Zbawiciel aż po kres życia, miłości, z którą szedł za nas na śmierć.

Pogoda
Wrocław °C
  18.08.2022 Ferienhaus Ostsee

Nasz Założyciel

14 czerwca 1859 r., we Wrocławiu pierwsze siostry Jadwiżanki złożyły śluby zakonne na ręce wrocławskiego kapłana, ks. Roberta Spiske. Ziarno powołania wzrosło w sercach tych, które wcześniej od kilku lat wraz z ks. Robertem, w założonym przez niego Stowarzyszeniu Św. Jadwigi, otaczały troską dzieci i młodzież Wrocławia zagrożone demoralizacją.

To z wrażliwości serca tego gorliwego kapłana powstało dzieło, które papież Pius IX, udzielając zgody na tworzenie nowej rodziny zakonnej – Sióstr Św. Jadwigi (7.11.1858 r.), pobłogosławił słowami:

Niech Bóg błogosławi to ziarno gorczycy aby rozrosło się w wielkie drzewo.

Ks. Robert Spiske, ur. 29.01.1821 r. w podwrocławskiej wówczas Leśnicy, pochodził z rodziny o korzeniach czeskich i niemieckich. Rodzina nie była zamożna i gdyby nie życzliwa pomoc opatrznościowych dobrodziejów, nie mógłby spełnić towarzyszącego mu od dzieciństwa, pragnienia służby kapłańskiej.

Otrzymawszy święcenia kapłańskie, od 1848 r. podjął z wielką gorliwością pracę duszpasterską w Kościołach Wrocławia: NMP na Piasku, Św. Michała Archanioła, Św. Św. Doroty, Stanisława i Wacława oraz przy Katedrze. Nie chciał trwać bezczynnie wobec wielorakich zagrożeń życia moralnego dzieci i młodzieży. Dla sierot szukał rodzin, dla biednych – koniecznego wsparcia.

Więcej…

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia (Opera, Firefox, Chrome, IE).

EU Cookie Directive Module Information