Myśli Ojca Założyciela

Gdzie znajdziemy w dzisiejszych czasach dziecko, które przez czujność swoich rodziców zostało uratowane, wyrwane z rąk morderców niewinności?

Pogoda
Wrocław °C
  23.03.2023 Ferienhaus Ostsee

Zanim do przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Zanim wejdziemy w proces adaptacji naszego malucha do rzeczywistości przedszkolnej, warto uświadomić sobie, że:

  • Nie tylko dziecko, ale cała rodzina idzie do przedszkola.

Wraz z koniecznością przywożenia dziecka do placówki, ulegnie zmianie cała organizacja życia rodzinnego. Szczególnie trudne mogą się okazać poranki, gdy trzeba pokonać senność i ociąganie malucha, aby punktualnie wyjść z domu. Być może niezbędna okaże się pomoc dziadków.

  • Rodzice włączają do procesu wychowania osoby trzecie - wychowawczynie przedszkolne.

Powierzając swoje maleństwo na kilka godzin dziennie obcym osobom, musimy liczyć się z ich wpływem na rozwój dziecka. Między rodzicami i wychowawczyniami zawiązuje się płaszczyzna współpracy oparta na zaufaniu.

  • W przedszkolu obowiązują określone reguły.

Dziecko wkroczy w nową rzeczywistość, gdzie istnieje plan dnia, zasady regulujące wzajemne kontakty, wyraźnie stawiane granice w przypadku niepożądanych zachowań. Dla malucha, pozostającego dotąd w domowych pieleszach, odnalezienie się w nowych realiach stanowi poważne wyzwanie.

  

Trudna separacja

Zarówno rodzice jak i dzieci boleśnie przeżywają poranne rozstania. To naturalne. Warto zatem oswajać maluszka już podczas wakacji z krótką – z czasem wydłużaną – nieobecnością rodziców, zwłaszcza gdy wcześniej dziecko nie pozostawało pod opieką dziadków czy innych osób.

 

Samodzielność

Mały przedszkolak z mozołem uczy się samodzielnie przebierać, jeść, dmuchać nos w chusteczkę, chodzić sprawnie po schodach, korzystać z toalety. Znacznym ułatwieniem będzie dla niego – choćby częściowe – opanowanie tych czynności, zanim przekroczy progi przedszkola.

  

Obraz przedszkola

Dziecięce wyobrażenia o przedszkolu powstają pod wpływem usłyszanych opowieści, obejrzanych bajek, wspomnień rodziców, relacji starszego rodzeństwa. Zadbajmy o to, aby nikt nie straszył dziecka przedszkolem, ani w żaden inny sposób nie podsycał lęku przed placówką. Sięgnijmy do bajek, których bohaterowie radośnie spędzają czas w przedszkolu, a mądra wychowawczyni pomaga im w trudnych sytuacjach.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia (Opera, Firefox, Chrome, IE).

EU Cookie Directive Module Information